Courts Administration Service


Employees

Name Title Telephone Number
Aayeshah Ahmad Executive Assistant 613-406-5306
Abbie Abe Administrative Assistant 604-666-6113
Abdellah Ismaili (2021) Audit Project Leader 613-947-6282
Abigail Grimes Registry Officer 416-973-5168
Adam Young Registry Officer 902-426-3282
Adele Anderson A/Director General, Human Resources 613-943-0746
Adele Anderson (2022) Director General 613-790-3409
Adi Khader (2020) Programmer Analyst,Application development 613-301-5099
Adiam Berhane Genearal Support Services Clerk 416-954-2522
Adil Mughal (2022) General Services Clerk 438-337-1371
Adonis El Khouri Records Classifier Clerk 613-943-1196
Agnes Karaba General Support Services Clerk 604-666-8397
Ahmed Lagrani Registry Officer 438-270-9658
Alain Deslauriers Court Attendant 613-995-2715
Alain Dernek Registry Officer 438-356-0091
Alain Le Gal Registrar 613-992-8867
Alain Villeneuve Telecommunications Officer 613-462-2419
Alain Methot (2022) Human Resources Assistant 613-947-1212
Alastair Hull Registry Officer 604-666-9715
Alastair Ling General Support Services Clerk 604-666-1709
Aldée Lépine Director,Procurement and Material Management 613-799-4885
Alejandra Gutierrez A/Director 416-973-6353
Alejandro Ponce Registry Officer 343-573-6914
Aleksandra Mihic (2017) General Support Services 613-947-0447
Alexandra Deslauriers Human Resources Assistant 343-573-7156
Alexandre Laplante Clerk 613-992-8932
Alexandre Plouffe Financial Officer 343-551-4598
Alexandria Taylor (2016) Administrative Assistant 613-944-4140
Alexandrine Filion (2018) Administrative Assistant 613-943-3408
Alexi Forget Human Resources Assistant 613-850-0941
Ali Jama (2022) Intermediate Database Administrator 613-852-4782
Alice Prodan-Gil Registry Officer 416-973-2141
Aline Irankunda Registry officer 343-542-7607
Alison Bailey Videoconference Analyst 613-897-4481
Althea Sproule Head, Legal Research and Client Services 343-571-3822
Am Basi Microcomputer/LAN Help Desk Technician 604-666-7623
Amanda Dunn Senior Registry officer 604-666-6269
Amanda Laflèche (2018) Library Services Technician 613-996-5009
Amanda Presley (2019) Financial Assistant 613-995-2368
Amanda Dufour Library Services Technician 613-996-5009
Amanda Dunn Human Resources Advisor 604-345-6052
Amanda Fillion Human Resources Assistant 343-572-7324
Amelie Jimenez-Hanton (2019) Registry Officer 514-283-6388
Amélie Lavictoire Executive Director and General Counsel - Federal Court of Appeal and the Court Martial Appeal Court of Canada 613-995-5063
Amphone Sengvilay Human Resources Advisor 613-996-6395
Amy Anderson A/Senior Project Manager,Capital Projects 613-277-7803
Anab Yussuf-Mohamed Manager 613-404-7738
Andre Bolduc (2021) Chief Audit Executive 613-992-3887
Andre St-Eloi-Chartrand (2022) Manager 613-996-3563
Andre Babin CMS Application Officer 613-355-7850
André Lanthier SOC Operator 613-299-5279
Andréa Climo Executive Assistant 613-897-5292
Andree Morin Jurilinguist 613-943-0839
Andrée Coté (2020) Registry officer 418-648-5127
Andrew Murray Registry Officer 416-954-5089
Andrew Powell (2021) General Support Clerk 613-943-7714
Andrew Eden Project Officer 343-549-4656
Andy Khanna General Support Services Clerk 416-973-2143
Angelique Mahoro Judicial Assistant 514-386-7628
Anik Dumulong Human Resources Assistant 613-995-3093
Anis Aoun (2022) Clerk 514-283-7361
Anita Merai-Schwartz Regional Director General 604-666-4991
Anita Symonds (2017) Senior Financial Analyst 613-943-8677
Anna Wallace Registry officer 780-495-2320
Anndrea Coté (2019) Administration Assistant 514-283-7332
Anndréa Coté Administrative Assistant 514-218-7668
Anne Patry (2022) Executive Assistant 613-992-3668
Anne St-Pierre (2020) General Support Services Clerk 613-947-1041
Anne Desjardins Junior Project Coordinator 343-550-6401
Anne Patry-Willey Executive Assistant to the DG Finance and DCFO
Anne-Marie Gendron (2017) Mail Services Clerk 613-995-5368
Anne-Marie Dalton (2019) Processing Support Clerk 709-729-1137
Anne-Marie Albert Senior Financial Analyst
Annick McNeil (2017) Senior officer, HRM Business Intelligence and Corporate Compensation 613-995-4454
Ann-Marie Etheridge Strategic Advisor to the Chief Administrator 343-574-8563
Antoaneta Stefanut Library Services Clerk
Aref Ibrahim Fleet Management and Security Asset Control Manager 613-325-5404
Arnaud Boutet (2019) Clerk 514-496-5395
Aude Boutet Clerk 613-943-3609
Audrey Poore (2020) Records Classifier Clerk 613-947-2113
Audrey Carignan (2022) Records Classifier Clerk 613-947-2113
Ayesha Dawood (2022) Acting Director 343-575-3404
Bakhtiyar Irani (2022) Records Classifier Clerk 819-934-2976
Barbara Tanasychuk Taxing and Senior Registry Officer 416-954-1473
Barbara Philogène (2020) General Support Services 613-952-6225
Barbara Korso (2019) Project Officer, Corporate Services 613-996-0857
Basile Ndayikeza (2022) Compensation & Benefit Assistant 613-947-5482
Beatriz Winter Registry Officer 416-973-2156
Ben Poon (2019) Programmer Analyst, ITSD 613-355-7850
Benjamin Goudreault Processing Support Clerk 613-992-7970
Benjamin Gardiner Financial Assistant
Benoit Perreault (2018) Security officer 613-996-6588
Benoit Galipeau (2017) Contracting Officer 613-996-6031
Benoit Leclerc Compensation Trainee 343-542-1866
Berchmans Nijimbere Supervisor,Compensation & Benefits 613-943-7857
Bernard Tchuente Kemdjo (2022) Programmer Analyst 343-548-9120
Bernice Dillman (2018) Registry Officer 867-873-2044
Bev McDonald Registry Officer 306-787-8363
Bikram Dhanoa (2022) Team Lead, Procurement and Material Management 613-883-2839
Bilal Sakr Administration Assistant 514-283-7332