Grain Research Laboratory


Organization Structure

Hierarchy

Employees

Name Title Telephone Number
AJ Gartner (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-0724
Altash Yirdaw Technician, Variety Identification Monitoring 204-984-6636
Amanda Holden (!) Technician 204-984-2868
Andrea Iverson Technician 204-983-3342
Andy Peng (!) Student Analyst 204-396-3183
Anja Richter Project Manager, Trace Elements 204-983-8995
Ann Puvirajah Chemist 204-983-3354
Anna Chepurna Laboratory Technician 204-984-7749
Arzoo Sharma Chemist 204-297-0319
Bert Siemens Chemist, Oilseeds 204-984-6991
Bin Xiao Fu Research Scientist 204-984-5605
Brad Speiss Technician 204-983-3321
Brenda Tetreault (!) Administrative Assistant 204-983-3338
Brigitte Dupuis Chemist, Bread Wheat Research 204-983-8033
Bruno Klassen Technician, Analytical Chemistry 204-983-3343
Cherianne McClure Supervisor, Harvest Sample Program 204-983-2978
Christian Davies (!) Student Technician, Pulse Research 204-984-2868
Colleen Kobialka (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Corey Allen (!) Project Officer 204-294-6135
Dainna Drul Technician 204-296-3586
Dale Taylor Laboratory Technician 204-983-3329
Daniel Perry Program Manager, Variety Identification Research 204-983-3024
Daniel Bockru Laboratory Technician 204-984-3108
Danny Saydak Technician, Variety Identification Monitoring 204-983-3323
Dave Hatcher Program Manager, Wheat Enzymes & Asian Products 204-290-7538
Dave Turnock Technician, Wheat Research 204-983-3352
Debbie Salazar Technician, Fiber Analysis 204-291-7850
Debby Kelly Technician 204-984-7749
Debby Shaluk (!) Technician 204-984-7749
Don Gaba (!) Trace Organic Analysis 204-984-5704
Dora Fenn Chemist 204-983-0271
Evelyn Barnett Technician 204-983-8377
Gabrielle Nowakowski (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Gary Dion Analytical Services Technician 204-984-6932
Hayeon Oh Technician 204-227-6322
Hong Yue Laboratory Technician 204-984-2868
Huiqin Wang (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Iman Bilto Technician 204-983-4138
James Singer Laboratory Technician 204-983-3303
Jan Knight (!) Harvest Survey and Sample Processing Coordinator 204-983-2978
Janelle Williamson (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Janice Bamforth Microbiology Laboratory Technician 204-474-6906
Jason Chan Laboratory Technician 204-293-7418
Jerry Kletke Supervisor, Laboratory Milling 204-983-3353
Jerry Suchy Technician 204-984-3509
Joseffus Santos Technician 204-984-2868
Jules Carlson Chemist 204-898-8675
Katharine Schulz Technician 204-983-3321
Katherine Cordova Technician 204-227-9239
Katie Hoskins Administrative Assistant to Director 204-983-2766
Kerri Pleskach Chemist 204-898-6174
Kim Phan Technician 204-984-7749
Krystin Polden (!) Technician 204-984-2868
Kun Wang Durum Wheat Research Chemist 204-983-6154
Len Alexiuk Technician 204-983-1573
Li Tan Technician, Bread Wheat Research 204-984-0415
Lianna Bestvater Laboratory Technician 204-297-4912
Linda Schlichting (!) Chemist, Durum Wheat Research 204-984-8450
Lisa Maximiuk Pulse Chemistry Technician 204-294-5439
Lukas Wagener (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Maria Sachs (!) Student 204-474-7645
Marlo Lisan (!) Laboratory Technician 204-955-7438
Marnie MacLean Laboratory Technician 204-983-3321
Marta Izydorczyk Research Scientist, Barley and Malt Research 204-983-1300
Mathieu Dusabenyagasani Technician 204-984-5304
Mehrdad Madani (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Melissa Tiessen-Dyck (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Melissa Lindsay ISO Coordinator 204-430-2471
Michael Bestvater (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Michael Tran Technician 204-984-2054
Michael Benn (!) Laboratory Technician 204-983-3352
Michael Petryk NIR Chemist, Oilseed Section 204-983-1601
Michelle Holigroski Research Biologist 204-984-5304
Mike Roscoe (!) Trace Oraganic Analysis, Team Leader 204-984-7457
Mohanad Zraik (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Monica Cabral Laboratory Technician 204-984-2868
Monika Eng Technician 204-983-3350
Nana Suleman Laboratory Technician 204-297-2841
Nana Marmah (!) Laboratory Technician 204-297-2841
Nasibeh Younessinaki (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Natalie MacBeth Office Manager 204-983-2765
Navraj Brar Technician 204-984-2868
Nelson Pereira (!) Analyst 204-984-5159
Nicole Stobart (!) ISO Coordinator 204-295-7206
Nicole La Rue (!) ISO Officer 204-295-7206
Ning Wang Program Manager, Pulses 204-983-2154
Niradha Withana Gamage Laboratory Service Biologist 204-474-6906
Ofelia Francisco-Pabalan Technician 204-984-2587
Pamela Lavallee (!) Laboratory Technician 204-983-3355
Paul Navidad (!) Technician, Harvest Sample Program 204-983-3355
Rachelle Croom Laboratory Technician 431-997-4384
Ray Bacala Technician, Oilseeds 204-984-0877
Richard McKinley Laboratory Technician 204-984-6934
Richard Blagden Technician 204-984-7456
Robert Trelka Analyst 204-298-2218
Shan Leng (!) Technician 204-983-8033
Shannon Neumann (!) Technician 204-296-5164
Shari Howells Administrative Assistant 204-983-0333
Sharon Bazin (!) Technician, Feed and Malting Barley Research 204-984-2497
Shawn Parsons Malting Barley Research Technician 204-983-3319