GSC-Central Canada


Employees

Name Title Telephone Number
A B M Kabir Computer Programmer 613-947-4519
Abeer Haji Egeh (2021) Collections Assistant
Aeron Vaillancourt GIS and Database Analyst 514-830-6310
Alain Plouffe Research Scientist 613-995-4390
Alan Armstrong (2019) Collections Officer
Alex Lawrie (2020) Collections Assistant
Alison Weatherston Scientific Editor, English 343-998-4857
Amaris Page Geochemical Database Expert 613-947-4519
André Pugin Research Scientist 613-943-6513
Anique Lacoursiere (2020) Collections Assistant
Azadeh Ashoori Pareshkoohi GEOMATICS OFFICER
Barbara Dietiker Geophysicist 613-992-3483
Benjamin Trerice Physical Science Planning Analyst
Benoît Couture Scientific Editor, French 613-992-1952
Briana Ippolito (2020) Collections Assistant
Bruno Rousseau (2021) Volunteer 514-627-7449
Cathryn Bjerkelund (2019) Chief, Geology and Metallogeny Subdivision 613-995-5425
Christine Hutton (2020) Project Manager 613-327-7498
Daniel Kerr (2022) Research Scientist 613-995-4523
Daniele Regis Quantiative Metamorphic Modeler 613-995-4642
Darren Viner GIS Technician/Cartographer 613-996-5757
Denna Regan (2020) Volunteer
Don Desnoyers (2020) Science officer
Erik Lalonde Physical Science Senior Advisor
Etienne Brouard Quaternary scientist 613-947-4519
Euri Papanicolaou (2020) Collections Assistant 613-668-5604
Fahim Meziane (2020) Chemist 613-995-4909
Fidele Yrro Research Scientist 613-947-4519
Glen Newton (2021) Section Head, Scientific Computing 613-410-4982
Greg Oldenborger Research Scientist 613-943-4288
Heather Crow Geophysicist 613-992-2331
Isabelle McMartin Research Scientist 613-996-8492
Jamal Abd-Ali Database Analyst
Janet Campbell Research Scientist 613-992-7011
Jennifer Smith-Holder Research Scientist 613-324-6018
Jennifer Smith (2021) Research Scientist 613-324-6018
Jessey Rice Research Scientist
Jessey Murray Rice (2022) Postdoctoral Research Program Scientist 613-947-8963
Jessica Tomkins Project Manager 613-697-1543
Jessica Najera Junior Scientific and Technical Editor 343-292-6152
Jill Baldock (2021) GIS Technician 613-947-1411
Joel Brockbank (2022) Contractor, PMT Lift-and-Shift Project
Justin Williamson (2020) Collections Assistant 613-668-5603
Kaitlyn McMullen (2020) Collections Officer
Katarzyna Zawadzka Cartographic Applications Specialist 613-995-6658
Kathryn Coyle (2021) Head, Geoscience Analysis and Info 613-404-2285
Keith Glen Newton Section Head, Scientific Computing 613-410-4982
Kevin Brewer Geophysical Technologist 613-947-1211
Lia Alfonsi (2020) Administrative Assistant 613-995-3181
LiangLiang Zhang (2021) Visiting Scientist 613-995-4391
Lindsay Lotan (2020) Collections Assistant
Marie-Pierre Nantel Junior Geophysical Scientist
Matthew Maloley (2019) Geospatial Standards Advisor 613-759-7993
Melody Zacharias (2019) Contractor
Mike Villeneuve (2020) Director 613-291-6289
Miren Lorente Sub Division Head - Geophysics
Natalie Morisset Bilingual Scientific Editor 613-947-1822
Nicole Couture (2021) Coastal Permafrost Scientist 613-995-3527
Nikole Bingham-Koslowski Research Scientist 343-553-3197
Nina Wesch (2019) Scientific Planning Officer 613-947-4797
Paula McLeod Special Advisor 613-894-7506
Philippe Muise (2021) Geomatics Junior Officer 613-617-5320
Pierre-Marc Godbout Postdoctoral research scientist 613-992-5770
Rhian Evans Manager, Earth Material Collections 613-668-5603
Rick McNeil (2021) Applied Geochemist 613-995-7356
Rick J. McNeil Applied Geochemist 613-995-7356
Roger Paulen Surficial Geologist 613-947-8963
Roman Mitura Database Analyst
Ryan Murphy (2022) Finance and Administration Officer 343-543-6943
Samuel Jardine (2020) Co-op Student
Sarah Small (2020) Collections Assistant
Sonya Banal Section Head - Geospatial Analytics and Information 613-947-4519
Tanya Gill (2021) Collections Assistant
Tim Cartwright Geophysical Technologist 613-992-0612
Véronique Séguin (2020) Subdivision Head, Science Infrastructure Program 613-995-4926